Türk kahvesi kilo verdirir mi? Türk kahvesi tarifleri

Türk kahvesi ilk olarak Habeşistan'dan tüm dünyaya yayılmıştır. Telvesi ile ikram edilen tek kahvedir.

?

Türkiye' ye kahve, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yemen yoluyla Afrika'dan getirilmiştir.Yemen valisi ÖzdemirPaşa 1517 yılında tadına aşık olduğu bu kahveyi istanbula getirdi. Türkler tarafından özel hazırlanan bu kahve  türk kahvesi olarak adlandırıldı. Tahtakalede il olarak açılan kahvehaneler sayesinde ise hızla ülkeye yayıldı.

?

Bir cezveye kişi sayısına göre fincanla su konulur. Bir fincan için iki çay kaşığı türk kahvesinden ilave edilir. Orta şekerli türk kahvesi için bir adet küp şeker ya da şekerli türk kahvesi içim 2 küp şeker ilave edilir. Isteğe göre şekersizde yapabilirsiniz.

Cezveyi ocağa koymadan önce 10 saniyeye yakın karıştırılıp kısık ateşte pişirmeye başlanır.kahve köpürmeye başlayınca kaşıkla üstte oluşan köpük fincanlara paylaştırılır.köpükleri alınan kahve pişirmeye devam edilir.taşmaya başladığı an ocak söndürülüp fincanlara doldurabilirsiniz. Fincanlara konan kahveler içime hazır hale gelmiştir.

Kahve makinesindetürk kahvesi nasıl yapılır?

Kahve makinasında da cezve ile pişrdiğiniz gibi pişirebilirsiniz. Yukarıda anlatılan malzemeleri kahve makinasının içine koyduktan sonra makinanızı çalıştırın.kahveniz köpürmeye başladığı zmaan düğmesinden kapatım köpükleri fincanlara paylaştırın.köpük kalmadıktan sonra tekrar düğmesinden çalıştırıp kaynayana kadar pişirin ve düğmeyi kapatın. Kahvenizi fincanlara doldurup içebilirsiniz.

turk-kahvesi-makinasi

?

Cezvenize bu sefer su yerine süt koyup yukarıdaki malzemeleri koyup pişirirseniz sütlü ürk kahvesi hazırlamış olursunuz.sütlü türk kahvesinde köpük oluşmaz ve türk kahvesi makinasında pişirirseniz süt dibini tutacağı için önerilmez.

Türk kahvesi zayıflatır mı?

Türk kahvesi tek başına zayıflatmaz sadece tembel metabolizmanızı çalıştırmada etkilir. Içerisindeki kafein sayesinde metabolizmanızın çalışmasını sağlarve yağ yakımını hızlandırır. Uzmanlar günde 1-2 fincandan fazla kahve içiminin sağlıksız olduğunu vurgulamaktadır. Fazla kafein kalbe böbreklere ve dolaşım sistemnie zararlıdır. Türk kahvesi içerek zayıflayan bir çok kişi ayda 5 -6 kilo verdiklerini vurgulamışlardır. Bunun yanında spor yapanlar ise 10- 15 kiloya kadar verdiklerini belirtmişlerdir. Spordan yarım saat önce türk kahvesi içenlerin sporlarını rahatlıkla zorlanmadan yaptıklarını belirtmişlerdir.

?

1 fincan şekersiz sade türk kahvesinin kalori miktarı sadece ve sadece 2 kaloridir.

?

1 fincan şekerli türk kahvesi 45 kaloridir.

?

1 fincan orta şekerli türk kahvesi kalori miktarı 20 kaloridir.

?

Şekersiz türk kahvesi kilo aldırmaz. Şekerli türk kahvesinin içinde şeker olduğundan dolayı ve kaloriside sade türk kahvesine oranla yüksek olduğu için kilo aldırması bir nebze daha fazladır.

Türk kahvesi ne zaman içilir?

Türk kahvesi içmenin belli bir zamanı yoktur. Genellikle kahvaltılardan sonra ,misafir geldiği zaman ve 5 çayı zamanında içilir. Akşam saatlerinde içilirse kahvenin içinde bulunan kafein yüzünden uykunuzu kaçırabilir. Bu nedenle geç saatlerde kahve içilmesi önerilmez. Uykunuzun dağılmasını istiyorsanız da türk kahvesinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir