Adet Sancısı (Regl) Nasıl Hızlı Geçer?

Adet sancısı dönemindeki bayanlarda rahim bölgesinde güçlü kasılmalar olmakta ve bu kasılmalar olurken rahimde salınan prostaglandinler isimli bir kimyasal sebebiyle de kişiden kişiye değişen şiddetlerde ağrılar yaşanmaktadır. Normal şartlarda bu ağrılar adetin bitimine kadar sürebilir.

Şiddetli ağrı çeken kişiler eczanelerde reçetesiz satılan ilaçlardan ( özellikle majezik) kullanma yoluna giderler. Fakat her ne kadar zararsız ağrı kesiciler olarak görülse de bu tür ilaçların doktor kontrolü olmadan düzenli olarak kullanılması ilerleyen süreçlerde bir takım sorunlara da yol açabime ihtimali olduğu için kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Peki adet sancıları için kişisel olarak yapılabilecek doğal yöntemler nelerdir?

  • Öncelikle sigara, alkol ve fazla kafeinden mümkün olduğunca uzak durmak zorundasınız. Bu bahsedilenlerin kullanımı adet sancısı nasıl geçer, ilaç önerileriadet dönemi -regl- ağrılarını şiddetli hale getirmektedir ve bu konuda yapılan pek çok çalışma da bulunmaktadır.
  • Her ne kadar adet döneminde egzersiz yapmak kulağa hoş gelmese de yavaş tempolu yürüyüşler ağrıları azaltabilmektedir.
  • Adet ağrıları genellikle karının alt tarafında nüks eder ve bu bölgelere sıcak su torbaları ile uygulama yaparsanız geçici bir rahatlama sağlayabilirsiniz.
  • Bunun yanında sıcak duş almak da aynı etkiyi gösterecektir.
  • Adet sancılarını hafifletecek yöntemlerden birisi de E, B1, B6 vitamini ve Omega 3 yağ asidi takviyeleridir.
  • Günlük hayatta pek çok etkisi olan adet ağrılarının da artmasına neden olmaktadır. Stres ile başa çıkabilmek için düzenli spor yapılmalı veya yoga gibi bu alanda uygulanan yöntemler tercih edilmelidir.

Adet Sancısı 'nun Bitkisel Yöntemleriyle Giderin!

Adet sancılarını gidermenin bir yolu da bitkisel tedavilerden yararlanmaktadır. Bitkisel tedavi alanında uzun yıllardır çalışmalar yürüten İbrahim Saraçoğlu konuyla ilgili pek çok çayını tavsiye etmektedir.

  • Zencefil çayı: Sadece adet (regl) dönemlerinde değil, günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Stresten iltihap gidermeye pek çok sorun ile başa çıkmada mucizevi bir bitki olan zencefil, kaynatılarak tüketilebileceği gibi yağ olarak da kullanılmaktadır.
  • Nane Çayı: Hem şişkinlik gidererek hem de ağrı kesici özelliği sayesinde adet ağrılarının rahatlamasını sağlayabilmektedir.
  • : Nane ile aynı etkileri gösteren melisa çayı damak tadı farklı olanlar için bir alternatiftir.
  • Papatya Çayı: Adet sancılarının olduğu zamanlarda ve 3 bardağı geçmeyecek şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Bu çayı içerken dikkat etmeniz gereken husus oldukça fazla uyku getirici özelliği olduğunun bilinmesidir. Ağrı giderici özelliğinden başka mide yanması ve stres ile de başa çıkma özellikleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir