Grip nasıl çabuk geçer? Gribe iyi gelen yiyecek ve içecekler

Kış aylarının korkulu rüyasıdır grip. Genellikle kış ayları gelmeden önce grip aşıları ile önlem alınmaya çalışılsa da bazı grip türlerine sebep olan virüslerin sürekli olarak mutasyona uğraması, aşı yoluyla önlem almanın da önüne geçebiliyor. Grip hastalığı virüsler nedeniyle ortaya çıktığı için antibiyotikler bu hastalıkta kullanılmaz. Peki, her yıl değişime uğrayan grip virüsleri için ne gibi önlemler almalıyız? Bu noktada 2 seçeneğimiz var. İlki her yıl farklı bir şekilde ortaya çıkan grip virüsleri için üretilen ilaçları kullanmak, ikincisi ise bağışıklık sistemimizi kış aylarında mümkün olduğu kadar çok güçlü tutmaktır.

Gribe karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirin!

Bazen her ne kadar önlem alınırsa alınsın insanların gribe yakalanması oldukça doğaldır. Gribe yakalanan kişilerin hastalığı ne kadar zamanda geçireceği konusu da neredeyse tamamen kişinin bağışıklık sisteminin güçlülüğü ile ilişkilidir. Yani ‘'Grip Nasıl Çabuk Geçer?'' diye soran kişilere önereceğimiz en önemli tavsiye bağışıklık sistemlerini güçlü tutmalarıdır. Peki bağışıklık sistemini nasıl güçlü tutarız? İşte bu yazımızda sizlere bu konuyla ilgili bilgiler sunacağız.

Grip olduğunuzda dinlenmeyi ihmal etmeyin!

Gribe yakalanan ve hızlı bir şekilde hastalığı atlatmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken etkili bir dinlenme yapmasıdır. Dinlenmeye alınan vücut içerisinde savunma mekanizması için uygun bir ortam oluşur ve virüsler ile etkili bir savaş gerçekleşir.

C Vitamini nelerde bulunur?

Gribin halk ında bilinen doğal ilacı da C vitaminidir. C vitamini günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz limon, mandalina, portakal ve kivi gibi kış meyvelerinde ve ıspanak gibi sebzelerde oldukça bol bulunur. Yalnız burada şu konuya da değinmekte fayda var. C vitamini vücutta depolanabilen bir vitamin değildir ve günlük olarak alınmasında fayda vardır. Vücuda alınan C vitaminin fazlası idrar yoluyla kısa bir süre sonra atılmaktadır. Yani oturup bir gün 3 kilo portakal yedikten sonra bir haftalık vitamin ihtiyacınızı karşılayabileceğinizi düşünmeyiniz.

grip nasıl geçer
,

Su, çorba ve çayları kullanın!

Gribin hızlı geçmesi için vücuda bol miktarda sıvı alınması da önemlidir. Terleme yoluyla vücuttan atılan mineral ve suyun çorba ve bitki çayları gibi sıvılardan alınması sağlanır böylelikle. Özellikle tavuk suyu çorbası, işkembe ve kelle paça gibi hayvansal gıda bulunduran çorbalar grip geçiren birisi tarafından bolca içilmelidir. Her ne kadar grip iştahsızlığa yol açsa da, dengeli beslenmenin bırakılmaması gerekir. Hele ki da kullanıyorsanız, bağışıklığınız zor durumda demektir ve bu durumu düzeltebilmenin en etkili yolu da yukarıda bahsettiğimiz gibi etkili dinlenme ve dengeli beslenmedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir