Lag Nasıl Geçer?

Online oyunların baş belasıdır lag sorunları. Online oyun oynayan kişiler her ne kadar bu kelimeyi çok iyi bilse de biz yine de ne olduğundan kısaca bahsedelim. Online oyunlar oynanırken gereğinden daha fazla pingin olması ve bu pingin de sunucuya bağlanma hızını düşürmesi hatta zaman zaman bağlantının kopmasına neden olarak oyunu oynanmayacak hale getirmesi durumudur lag. Bu durumun oluşmasına iki şey neden olur: Sunucularda yaşanan yavaşlamalar ve kendi internetinizdeki yavaşlıklar. Eğer sunucularınız çeşitli nedenlerle yavaşladıysa ve lag olmasına sebep oluyorsa bu durumun tek çözüm yolu oyunu kapatmaktır. Eğer laglar oyunu çok etkilemiyorsa devam da edebilirsiniz ama hiçbir zaman oyundan alacağınız zevk maksimum olmayacaktır böyle bir durumda. Sunucuda olan yavaşlamaları sizin bireysel olarak yapabileceğiniz hiçbir şey düzeltemez.

Eğer lag oluşmasına neden olan sorun sizin internetinizde ortaya çıkan bir yavaşlama ise, bu durumun önüne geçebilmeniz olasıdır. Sizin için kendi internetinizin yavaşlamışa, bu duruma karşı yapmanız gerekenleri bu yazımızda derledik.

  1. Öncelikle internet hızınızı ölçmenizi tavsiye edelim. İnternet üzerinde bulunan çeşitli sayaçlar vasıtasıyla internet hızınızın pratikte ne kadar olduğunu dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz. Eğer hızınız 3 MBPS veya daha alt bir seviyedeyse bu sizin online olarak oyun oynarken zorlanacağınız ve laga maruz kalacağınız anlamına gelmektedir. Bu yüzden eğer kesintisiz ve oynamak istiyorsanız bu internet hızınızı internet sağlayıcınız ile konuşup arttırmanız gerekmektedir.
  2. Eğer yüksek hıza sahipseniz ve hala lag varsa internetiniz üzerinde bir kısıtlama olabilir. Bunu düzeltmek için de Modem ayarlarınızı 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak değiştirmeniz gerekmektedir.
  3. WIFI kullanıcısıysanız modem ile bilgisayar ındaki mesafenin mümkün olduğunca az olmasına özen gösteriniz.
  4. Eğer bilgisayarınızda gerekli olan driverlar yüklü değilse bu durum da internet hızınızın yavaşlamasına neden olabilmektedir. İnternet üzerinden bu driverları araştırıp kurarak bu problemin de önüne geçebilirsiniz.
  5. Ping değerleriniz ortalama 20 ile 25 arasında ise sorun yok demektir ama bundan daha üst düzeyde ise internet bağlantınızda problem var demektir ve bu problem düzelmedikçe de oyun oynamak sizin için eziyetten başka bir şey olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir