Doğum Hazırlıkları Çantası-Doğum Hazırlıkları Kursu ve Kursları

Doğuma gidecek hanımların bu sürece hazırlıklı bir halde girmesinde yarar vardır. Bilhassa son dönemlerde büyük şehirlerde doğum hazırlığı kursları isminde olan ve doğum öncesi sonrasında hem anne hem de babaya mühim bir ekip bilgiler verilmektedir. Hem annenin hem de babanın doğum esnasında kendilerine yapmaları ihtiyaç duyulan mühim görevler düşmektedir. Eşlerin birbirlerine destek olarak gerekleri yerine getirmesi, doğumun sorunsuz ve sıkıntısız bir halde neticelenmesi bakımından önemlidir. Doğum hazırlığı denilince ilk akla gelen şey doğum hazırlıkları çantasıdır. Sadece doğuma hazırlık normal olarak yalnız çanta ile sınırı olan değildir.

Doğum Valizi, Çantası

Doğum zamanı yaklaştıkça ve bilhassa son haftalarda aileyi bir telaş alır. Stresli olan anne çoğu zaman bebeğin ve kendinin eşyalarını hazırlarken bir oldukca şeyi unutabilir. Bu sebeple doğum için hastaneye giderken valizde neler olması gerektiği her anne adayının merak etmiş olduğu bir mevzudur ve burada doğumun gerçekleşeceği hastanelerin imkanları da önemlidir.Bir oldukca hastanede bebek ve anne talibi için ilk olarak ihtiyaç duyulan eşyaları sağlanmaktadır.Hastanelerin büyük bir kısmında sizin yanınızda götüreceğiniz video kayıt cihazları yada fotoğraf makinaları ile ameliyathane yada doğumhane mensubu tarafında doğum anı kayıt edilip ölümsüzleştirilmektedir. Ek olarak gene doğum anının profesyonelce fotoğrafını çekip video kaydına alan değişik hastanelerde çalışan firmalar mevcuttur. Doğum fotoğrafçılığı günümüzde tercih edilen ve yaygınlaşan bir meslek haline gelmeye başlamış olup bu mevzuda hakikaten başarı göstermiş emekler vardır.Hadi sevgili anne adayları, gelin beraber bir doğum valizi yada kolay bir doğum çantası sizin ve yavrunuz için hazırlayalım…

Anne bavuluna kendisi için neler almalı? Doğum çantası anne talibi için neler içermeli?

Toplam 2-3 ekip gecelik yada pijama.Pijamanın üstünün önü tamamen düğmeli ,altı ise beli bolca lastikli ve bir gövde büyük bolca verahat tercih edilmelidir.Gecelik ise mümkünse emziren anneler için hususi üretilen, ön kısmı kolaylıkla yaprak şeklinde açılabilen türden olmalıdır. Bu tarz şeyleri hamile giyimi satan mağazalardan temin etmek mümkündür.
Sabahlık , şeklinde üstüne giyebileceği rahat bir kıyafet.

Çorap ,rahat ve yumuşak bir terlik.
Bolca iç çamaşırı. İç çamaşırları tercihen beyaz, pamuklu,yüksek belli olmalıdır.Gebeyken kullanılan iç çamaşırlarından olabilir.Ek olarak eğer yoksa piyasadan hamile giysileri satan mağazalardan gebeler ve lohusalar için üretilen yüksek belli hususi iç çamaşırları da temin etmek mümkündür.
1-2 tane sütyeni, 1 paket göğüs ucu pedi, ve ezcanelerde de bulunan hususi ıslak göğüs ucu temizleme mendilleri.
1 paket büyük boy hijyenik ped, hanım bağları.
Diş fırçası,diş macunu ,toka,ufak el aynası, tarak şeklinde günlük bakım eşyaları.
Deodorant,nemlendirici yada losyon.

Makyaj malzemeleri.Makyaj çantanızı yanınıza almayı kesinlikle ihmal etmeyin… Annelerin de güzel görünmek en organik hakkıdır!!. Güzel görünmeyi dikkatsizlik etmeyin…
Kirli çamaşırlarınızı koyabileceğiniz bir poşet yada poşet.
Fotoğraf makinası , video -cd-dvd kayıt aleti.Bunlara ilişik şarj aleti,film,cd,dvd ve yedek pil.
Eğer sistemik hastalık var ise (gerilim , guatr şeklinde) bu hastalıklara ilişik ilaçlar yada bazı ilaçlara karşı allerjiniz var ise bu tarz şeyleri belirten bir belge yada ilaç adları.

Evlilik cüzdanı,nüfus cüzdanı (yabancılar için geçişlik, oturma izni, ikametgah senedi).
Sıhhat sigortası var ise lüzumlu belgeler ,sıhhat güvencenizin olduğu kuruma ilişik sevk ve belgeleriniz..
Anne bavula bebeği için neler almalı? Doğum çantası bebek için neler içermeli?

Bir paket ufak boy bebek bezi.
Islak mendil, alkolsuz ve malum bir ürün olmasına dikkat edin..
3-4 tane zıbın ve uzun kollu bacaklı tulum-pijama
3 tane başlık ve patik
3 tane çorap, süslü olmasına itina gösterin..
2 tane yelek,hırka
2 tane yumuşak ufak havlu
Minimum 3 tane önlük
1 tane .

Çıkışta eve giderken oldukca gerekecektir.Minik bri pike de olabilir ( doğum mevsimine bağlı olarak)
Kirli çamaşır torbası yada bir poşet
Çıkarken bebeğinizi taşıyacağınız port bebe, bebek çantası ve bakım çantası
Her ihtimale karşı emzik,biberon,pişik kremi

Bebeğinizin ilk saatlerini ve günlerini kaydedeceğiniz ve ilk resimlerini de yapıştıracağınız hususi günlük. Kitapçılardan temin edebilirsiniz.Günlükteki doğum sayfasını doktorunuza doldurtup imza ettirmeyi de ihmal etmeyin.. güzel bir hatıra olacaktır.
Ve doğal ki bir tane nazar boncuğu !(eğer nazara inanıyorsanız!!!) Yakınlarınız getirebilir fakat siz gene de almayı ihmal etmeyin
Bir oldukca hastanede bebeğin odasının kısmen süslenmesi hastane tarafınca yapılmaktadır. Fakat siz gene de odanızı süsleyebileceğiniz balonları hususi bebek süslerini almayı ihmal etmeyin.. Bebeğinizin çikolatalarını temin ettiniz mi??

Doğuma Hazırlık kursları
Doğuma Hazırlık KurslarıDoğum öncesi kurslar gerek anne gerekse baba açısında doğuma hazırlıkta büyük yarar sağlamaktadır. Anne ruhsal ve fizyolojik olarak doğuma hazırlanırken baba da onun yanında olarak kendini bu serüvene hazırlar.
periyodu bayanların fizyolojik ve ruhsal değişimler yaşadıkları zor bir dönemdir. Anne adaylarının gerek kendisi ve gerekse bebekle ilgili kaygıları,doğum ve sonrasında yetersizlik korkusu kimi zaman hamilelik periyodunun kaygı ve sıkıntılarla dolu geçmesine niçin olmaktadır.

Doğuma Hazırlık Kursu'nun amacı,hamilelik süreci, doğum ve bebek bakımı şeklinde mevzularda katılımcıları bilinçlendirerek kaygılardan uzak mutlu bir hamilelik ve sıhhatli bir doğum periyodu geçirmelerini sağlamaktır.
Doğuma Hazırlık Kursu'nda hamileliğin oluşumundan, hamilelik süresince dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlara, gebelikte vücudunuzda oluşacak değişimler doğum sürecine ve hamilelik sonrası anne-bebek sağlığına kadar bilinmesi ihtiyaç duyulan tüm mevzular, uzman hekimler tarafınca anlatılır.

Günümüzde, geleceğin anne babalarının çocuklarıyla ilişkilerine alışmasını ve yeni rollerini benimsemesini kolaylaştıracak ve destekleyecek doğum öncesi kurslarına talep artmaktadır. Bu tip kurslar talepleri karşılamak için içeriklerini zenginleştirerek “doğuma ve anne-baba olmaya hazırlanmak” mevzularında destek vermekteler. Doğuma hazırlık kursunda anne adayları istediği takdirde programa eşleri ile katılabilirler.

Bu tip kurslarda hamileliğinizin birinci üç aylık döneminde bir başlangıç görüşmesi yapılır. Bir ebe yada tabip eşliğinde, durumun gözden geçirilmesi şeklinde meydana getirilen bu görüşmede, gereksinimler belirlenir ve buna uygun düzenlemeler yapılır. Doğum öncesi hazırlıklar ikinci üç aylık dönemde başlayabilir. Bireysel yada grup çalışmasını tercih etmiş olabilirsiniz. Doğumun nerede olacağı yada kimin yaptıracağı da mühim değildir. Bu tip çalışmalarda mühim olan yaratılan itimat atmosferidir. Baba talibi da bu çalışmalara dahil edilebilir. Bilhassa nefes alma egzersizlerinde baba adayının desteğine gerek duyulmaktadır. Her bir ders önemlidir. Derslerde çeşitli mevzular tartışılır: Hamilelik, vücudunuz, nefes alma egzersizleri, değişik duruşlar, vs. Bir tabip yada ebe de orada bulunarak bebeğinizin günlük yaşamı ile ilgili soruları yanıtlar: Wc ve beslenme vb.
Ek olarak, programda rahat bir hamilelik periyodu ve sonrasında rahat bir doğum için yapılabilecek fizyolojik aktiviteler (egzersiz uygulamaları) fizyolojik tıp ve rehabilatasyon uzmanı tarafınca anlatılacak ve egzersizler fizyoterapist tarafınca uygulamalı olarak gösterilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir