Doğal Yollarla Kepek Nasıl Geçer?

Kafa derisi periyodik olarak yaşlanır ve yenilenir. İşte bu yaşlanma ve yenilenme evrelerinde ölü deriler pul pul hale gelerek saç derisinde görünür hale gelirler. dediğimiz bu durum bazı insanlarda, deri yapısından dolayı görüntü olarak rahatsız edici bir hal alabilir. Bunun yanında kafa derisinde oluşan kepekler kaşıntıya da yol açabileceği için bir sorun olmaya başlayabilirler. İnsanların aslında çoğu kepeği bir sağlık sorunu olarak değil de kozmetik bir sorun olarak görmektedirler. Her ne kadar kişisel bakımınıza özen gösterseniz de yapısı, bakımsız ve kötü bir görüntü oluşturabileceği için bu sorunun önüne geçilmek gerekmektedir. Bu yazımızda doğal yollarla kepekten kurtulmak için mutlaka denemeniz gereken etkili yöntemlerden bahsedeceğiz.

Saçlarınız Sürekli Temiz Olsun

Kepeğin ana nedeninin ölü hücrelerin birikmesi olduğunu biliyoruz artık ve bunu önlemenin en etkili yolu da hiç kuşkusuz ölü deri yeteri kadar birikmeden saçı yıkamaktır. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken yıkama olayını çok fazla abartmamaktır. Çünkü kullanılan şampuanların içeriğindeki sülfat gibi maddeler aşırı kullanımda saç derisinde tahriş yapabilme özelliğindedirler ve böyle bir durum oluştuğunda da yine kaçmaya çalıştığımız kepekle baş başa kalabiliriz.

Şampuanın Derinize Nüfuz Etmesini Bekleyin

İnsanların en sık yaptıkları yanlışlardan birisidir şampuanı kafaya sürüp hemen durulamak. Oysaki özellikle kepeğe karşı etkili olan şampuanların saç derisi ile belirli bir süre temas etmesi gerekmektedir. Saçınıza sürdüğünüz şampuanın en az 5 dakika saçınıza temas etmesi etkinin maksimum olmasını sağlamaktadır.

Saçlarınızı Tarayın

Banyodan sonra saçlarınızı yumuşak fırçalı bir tarak ile taramak deride kalan kepeğin de uzaklaşmasını sağlar. Ayrıca saç yüzeyinde biriken yağın da kafa derisine homojen bir şekilde dağılmasını sağlayarak saç derisinde oluşabilecek herhangi bir kuruluğun önüne geçecektir.

Stresten Uzak Durun

Hayatın her alanında olduğu gibi kepekte de başrollerden birisidir . Stresli bir insanın vücudunda yaşanan hormonal değişiklikler saç derisinde anında farkedilir bir etki yapacaktır. Bu yüzden sadece saçınız için değil hemen hemen her hastalıkta başrol oynayan stresten muhakkak uzak durun.

Doğal Yöntemlerle Kepek Nasıl Giderilir?

Kepekten kurtulmak için uygulanan çeşitli kürler de bulunmaktadır. Bu kürlerden en etkili olanları paylaşalım.

  • Yoğurt ile kafa derinize 10-15 dakika boyunca masaj yapabilirsiniz.
  • 2 adet aspirini iyice ezdikten sonra şampuanınıza katabilir ve saç derinizdeki kan dolaşımının daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.
  • kepeğe karşı en etkili yağlardan birisidir ve haftada bir kere 5-10 dakika saçınızı zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir