Cilt bakımı için en güzel tavsiyeler

Aslına bakılırsa teknolojisi oldukça rahat ve oldukça uzun senelerdir uygulanan bir yöntemdir. Eritilecek olan tüm ürünler camdan bir kap içine konularak bu kabında içine su konmuş başka bir kabın içine konulması ile gerçekleştirilir.

Vücudumuzda dışarıdan gelen etkilere en oldukca maruz kalan ve en oldukça etkilenen yüzümüz ve boynumuzdur. Mikroskobik anlamda incelendiğinde yüzümüzdeki yapıtaşları ile elimizdeki cilt yapıtaşları birbirine fazlaca benzerdir. Buna karşın yüz bölgemizin cilt sorunları elimizdeki cilt den değişik sorunlara karşı karşıya kalır. Bunları okurken derhal aklınıza gelmiş olması lazım. En basitinden siyah noktalar, sivilceler, yüz bölgesindeki cildimizin yağlanması şeklinde sorunlardan bahsediyorum. Tüm bu sorunların bilincinde olup işlemlerini problemler ortaya çıktıktan sonrasında değil cilt sorunları ortaya çıkmadan ilkin doğrusu genç yaşta ve elbet ki cilt yapımıza uygun bir şeklide cilt bakımı faaliyetlerine başlamamız gerekmektedir.

Tüm hanımefendiler organik olarak sorunsuz bir cilt yapısına haiz olmayı arzu eder. Bu cilt sorunları hangi cilt yapısında olduğu önemli olmaksızın ortaya çıkabilir. Burada önemli olan düzgüsel olarak ki cilt yapısına uygun bir cilt bakımı işlemlerini yapmaktır. Bu yazımızın ilerleyen bölümlerinde tüm cilt tipleri için naturel yollarla iyi mi bir cilt bakımı yapabileceğiniz mevzusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bunların içinde hem uygulanışı hem de maliyet açısından uygun olabileceğini düşündüğümüz bitkisel kökenli cilt bakımı faaliyetlerine daha fazlaca yer vereceğiz.

İlk olarak sabah kalktığınızda su ve sabunla cildinizi iyice sudan geçirin ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Bir süre sonrasında özetlemek gerekirse cilt kuruduktan sonrasında tonikle paklayın. Yüzünüzü temizlediğiniz pamuğa bakmış olduğunuzda oldukca şaşkınlık edeceksiniz. Az ilkin cildinizi sabunla temizlememiş şeklinde pamuk kirlenir. Çünkü sabun toniğin ulaşabildiği kadar cildin derinine ulaşıp oradaki kirleri temizleyemez. Cildinizi temizledikten sonrasında ne olursa olsun cildinize uygun bir nemlendirici krem sürün fakat cildiniz kuru dahi olsa kreminiz oldukca yağlı olmasın. Sabah yaptığınız bu kolay cilt bakımı cildinizi ve boynunuzu gün boyu dış etkenlerden korur ve cildinize güzellik kazandırır.

Akşam bakımı da sabah bakımına benzer. Özellikle makyajlıysanız yüzünüzü ve boynunuzu ilkin sabunla sudan geçirin, ondan sonrasında tonik yada losyon, bunlar yoksa süt ile iyice silerek paklayın. Yüzünüzde fondöten yada pudra artığı bırakmayın. Daha sonrasında cildinize sabah kullandığınızdan birazcık daha yağlı bir nemlendirici krem sürün. Kreminizi cildinizin yapısına gore seçmeye itina gösterin. Evet hepsi bu. Basit, ekonomik ve hakikaten yararlı.

Kadife şeklinde bir cilt için

Cildinize uyguladığınız sabah ve akşam bakımının yanında haftada bir kez uygulayabileceğiniz bitkisel cilt bakımı maskelerini çeşitli kaynaklardan ve internetten sizin için derledik.

1 tane yumurtanın beyazını iyice çırparak kabartın. İçine bir komposto kaşığı bal ile birkaç damla bademyağı ilave edin. Bu karışımı krema haline gelinceye kadar çırpın (eğer cildiniz kuru ise badem yağını birkaç damla daha oldukça katabilirsiniz). Hazırladığınız kremi sabahları yüzünüze sürüp 1-2 saat bekleyin ve derhal sonrasında yüzünüzü ılık suyla silin (haftada bir kez uygulayabilirsiniz).

1 tane muzu soyup iyice ezin ve bunu yüzünüze sürüp 15 dakika beklemeye alın. Daha sonrasında yüzünüzü su ile sudan geçirin ve yumuşak bir havlu ile kurulayın ve nemlendirici krem sürün (haftada bir kez uygulayabilirsiniz).

Cilde Parlaklık Vermek İçin

1 kaşık bal ile 1 yumurtanın akını iyice çırpıp yüzünüze sürün. 15 dakika bekledikten sonrasında avuç içlerinizi 4-5 kere yüzünüze bastırıp çekin. Daha sonrasında yüzünüzü soğuk su ile sudan geçirin.

Aynı miktarlarda avokado yağı, buğday yağı, saf ve 2 yiyecek kaşığı balı iyice karıştırıp cildinize sürün. 10-15 dakika bekledikten sonrasında cildinizi ılık su ile sudan geçirin.

Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için

2-Y yiyecek kaşığı killi toprak ile 2 tane havucun suyunu karıştırıp yüzünüze sürün. 1 saat bekledikten sonrasında yüzünüzü soğuk su ile sudan geçirin.

1 litre maden suyuna 1 tutam lavanta çiçeği, 1 tutam ısırgan yaprağı, 1 tutam kırlangıç otu atıp 2 gün beklemeye alın. Sonra bu su ile yüzünüzü silin. 30 dakika bekledikten sonrasında ılık su ile yüzünüzü sudan geçirin.

Eger birazcık vaktiniz var ise, güzellik sütlerini kendiniz hazırlayabilirsiniz. Fakat, birkaç gün evvel eczacınızdan karışımlarınız için lüzumlu olan bazi maddeleri hazirlamasini isteyiniz, bu sebeple bazilari derhal temin edilemez, ismarlanmalari gereklidir. Kuru Ciltler Için Güzellik Sütü : 60gr. tatli badem, 15gr. aci badem. Bunlari kaynatin, kabuklarini soyun. Daha sonrasında kurutun ve bir havanda ezerek toz haline getirin. Ardindan 2gr. sodyum borat, 25gr. saf gliserin, 300gr. gülsuyu ilave edin ve 8 gün süresince dinlenmeye birakin. Daha sonrasında bir tülbentten süzgeçten geçirin.

Yagli Ciltler Için Güzellik Sütü: 10gr. astearin, 6gr. gliserin, 1gr. potasyum karbonat, 500gr. saf su, 0.7gr. boraks. Bunlarin hepsini birden karistirip, tülbentten süzgeçten geçirin.

Her Cins Için Güzellik Sütü : 10gr sodyum borat, 40gr. gülsuyu, 100gr. saf su, 5gr. aselbent tentürü. Hepsini karistirin.

Evde Hazırlanan

Kuru Ciltler Için Kremler

10gr. Ispermeçet, 5gr. beyaz balmumu, 40gr. tatli badem yagini hafifçe islatarak karistirin.

10gr. beyaz balmumu, 5gr. kati parafin' i bir kaba koyarak hafifçe isitin. Karistirmayi ara vermeksizin bu ürüne 35gr. tatli badem yagi, 5gr. gliserin birkaç damlada parfüm ilave edin.

Yagli Ciltler Için Kremler

38gr stearin i emaye bir kapta eritin. Baska bir kaba;

1gr potasyum karbonat

70gr gliserin

200gr saf su koyun ve 90° kadar isitin. Bu karisima azca azca stearin' i eklerken, bir taraftan da isitmaya devam edin. Daha sonrasında sogumaya birakin. Hizli hizli karistirarak ikinci ve üçüncü kez isitin.

Bütün Ciltler Için Kremler

10gr balmumu

40gr tatli badem yagi

0.5gr sodyum borat' i iyice karistirip kullanin. Bu karisima “Gallien Merhemi” denir.

10gr lanolin

10gr tatli badem yagi

10gr mayonezi karbonati

25gr gül suyu

25gr portakal çiçegi suyu' nu karistirip kullanin Bu karisima da “Köpüklü Gougerot” denir.

Kremler ve Cilt Kurumasi

Kremler cildin kurumasina karsi köklü bir çözüm getiremezler fakat,bazi hususi kremler cildi fazlaca etkili olarak koruyabilirler. Cildin kurumasi hepimizin bildigi bir terimdir. Rüzgara, kuruluga, günese, pislige karsi korunmasiz bir cilt, hizla sagligini bozan bu dogal sonuca ugrar. Saydam katman hücreleri sularini kaybederek kurur.

Yagli Ciltler

Eger cildiniz yagliysa bu, ne kötü ne de yararli bir durumdur. Yalnizca cildinizi tanimaniz gerekir. Eger asiri bir yag sizmasina ugramissa, bunu bir dram halletmeye da asla gerek kalmamıştır. Yagli bir cilt, bir çok vakit, yag bezlerinin kötü çalismasinin sonucudur. Genetik bir olaydir. Eger derinizi, büyük bir itina ve dikkatli bir bakimla tedavi ederseniz, bu durumu düzeltebilirsiniz.

Yapilmamasi Gerekenler :

Çok kuvvetli temizleyici kimyasallar kullanmak

Deriyi sabunla çokça ovalayarak bozmak. Çünkü bu yüzden deri tümüyle kuru bir hal alir

Yapilmasi Gerekenler :

Kuru bir cilt kadar asiri kırılgan oldugundan onun benzer halde özenle tedavi edilmelidir. Fazla yaglarin asiri derecede alinmasi yag bezelerini harekete geçirir ki, bu da enfeksiyonlara sebep olur. Onu günesten ve soguktan korumak gerekir. Yagli bir cilt sanildigi kadar dirençli ve dayanikli degildir.

En yüzeydeki tabakayi kuruttugu için soguktan oldukca rahatsiz olur, ayni zamanda kötü ve yetersiz beslenmeye karsi da fazlaca hassastir. Ayni sekilde günesten de oldukça zarar görür, cildinizi günese karsi da korumaniz gerekir. Dogal olarak, sebum yönünden asiri zengindir. Oysa, günese karsi son aşama korumasizdir.

Hele günes için bir madde kullanmiyorsunuz, günesin zararli etkilerine karsi iyice korumasiz kalirsiniz. Günes diger ciltler için oldugu şeklinde yagli ciltler içinde iyidir. Çünkü bakteriler üstünde etkilidir ve kan dolasimini harekete geçirir. Ama günes banyolarinizin dozunu iyi ayarlamaniz sarttir. Ergenlikler söz mevzusu oldugunca günese asla güvenilmez. Ayrica beslenmenizin kesinlikle iyi düzenlenmis olmasi gerekir.

Kuru Ciltler

Kuru bir cilt su ve sebum yönünden yoksuldur, özetlemek gerekirse nemsizdir, kurudur. Çok hassastir, bundan dolayı de zamansiz olusan kirisikliklara, tahrislere ve sivilcelere oldukça elverislidir. Azulenli bir süt ve “kuru ciltler için hususi” yumusak bir kremle tam ve derin bir temizlik yapilir. Süt yada Krem azulenli bir losyonla çikarilir. Iltihap önleyici bir losyon ilik olarak püskürtülür yada 10 dakika süresince ozon buhari altinda durulur. Bu sonuncusu yüzü kan hücumuna ugratmamak için belli bir uzaktan yapilmalidir. Bu islemler kusurlarini ortaya çikarmak için, üst deriyi bir sinava naturel olarak meblağ.

Günlük Cilt bakımı

Güzellik mevzusunda da, diger birçok seyde oldugu benzer halde, iyilestirmekten oldukca, evvelde önlem almak daha iyidir. Normal ciltler için günlük, genel bakımı gereksiz görmüyoruz. Bunu basinizdan atmak için hiçbir özür göstermeyin, süre yoklugu, bitkinlik, moral bozuklugu vs sebepleri bahane edip kendinizi birakmayin.

Aksam : Boynunuzu ve yüzünüzü özenle ve su maddelerle paklayın; -Kuru Ciltler Için: Yagli bir makyaj çikarici ve yumusak bir süt. -Yagli Ciltlere: Temizleyici bir krem yada yagli ciltler için hususi bir makyaj temizleyici ile ondan sonrasında -Kuru Ciltleri: Yumusatici bir tonik yada sütle -Yagli Ciltleri: Hafif sikilastirici bir tonik losyonla tamponlayin. Yüzünüze ve boynunuza besleyici bir krem sürün, fazlaligi emici bir kagitla alin.

Sabah : Yüzünüzü ve boynunuzu derinize uygun bir temizleyici ile paklayın. Uygun bir losyonla ya da tonikle tamponlayin Dolasimi hizlandirmak için deriyi hafifçe sikin. Ilk temel maddeyi sürün, ardindan makyajiniza baslayin.

Öneriler : Sabah-aksam gözlerinizi kan hücumunu önleyici bir losyonla yikayin. Bütün bu bakimlar için size tavsiye edilen hareketleri yapin. Ayni zamanda da kaslarinizi da esnetin. Cildi iyi halde, güzel, saglikli tutmak için her gün bir kaç dakika süre kaybi degildir.

Cilt bakımı zannedildiği kadar kolay olmayan yalnız doğrular yapıldığı süre ise son aşama yararlı işlemler topluluğudur. Burada önemli olan cilt yapınızı tespit ettikten sonrasında bıkmadan ve usanmadan doğruları uygulamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir