Hamilelikte Kabızlık Doğal Yollarla Nasıl Geçer

sırasında bayanların en çok şikayet ettiği konulardan birisidir kabızlık. Gebelik döneminin ortalarından itibaren çok sık şekilde yaşanabilen kabızlığın ana nedeni hormonal değişikliklerdir. Kadınların hamilelik dönemindeki hormonlarının yükselmesi sebebiyle bağırsaklarında kas dokusu gevşer ve bundan başka olarak da uterus büyüdüğü için etrafındaki dokulara baskı yapar ve bu durumlar kabızlığın oluşmasında doğrudan etkili olur. Her ne kadar büyük bir sorun olsa da çözülmesi de birkaç basit önlem ile mümkündür.

Hamilelikte yaşanan kabızlığa ne iyi gelir?

Hamilelik geçiren anne adaylarına tüm uzmanlar bol miktarda , ve incir kompostoları ile mevsiminde doğal meyve ve sebze yemelerini tavsiye etmektedirler. Bunun yanında olmazsa olmazlardan birisi de bol su içmektir. Beslenme konusuna dikkat edilirse kabızlık yaşansa bile ağır bir şekilde yaşanmamaktadır. Beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapmak da bağırsakların daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır ve hamilelik dönemindeki bayanların günlük olarak düzenli bir şekilde egzersiz yapmaları önerilmektedir. Yürüme, yüzme ve bedene ağır gelmeyecek olan her türlü spor bu dönemde yapılabilir. Fakat en çok önerilen egzersiz yöntemi hiç kuşkusuz yürümektir. Günde 20-30 dakikadan az olmamak üzere yapılan orta tempolu yürüyüşler hem kabızlık sorununu ortadan kaldıracaktır hem de doğum anında anne adaylarının daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

Kabızlık nedir?

Kabızlık sorununa var diyebilmek için kişinin haftada 3 kereden az tuvalete çıkıyor olması gerekmektedir ve özellikle haftada bir veya 2 defa tuvalete çıkma gibi bir durum söz konusuysa muhakkak konuyla ilgili uzman bir hekime danışılması gerekmektedir.

Kabızlığa neler neden olur?

kabızlığa da neden olabilecek önemli bir etkendir ve hamilelik sırasında hem kabızlık sorunu için hem de anne ve bebek sağlığı için stresten mutlak surette uzak durulmalıdır. Demir takviyeleri gibi vitamin ve mineral takviyeleri kullanılıyorsa bunlar muhakkak doktora danışılmalıdır çünkü demir gibi bazı minerallerin kabızlığı aşırı derecede tetiklediği bilinen bir gerçektir. Bu gibi demir takviyeleri kullanılacaksa da alınan dozun gün içerisinde tek bir seferde toptan alınması yerine gün içerisinde saatlere bölerek parça parça alınması kabızlık açısından daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir