Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Halk ında pişik olarak bilinen rahatsızlığın tıp dilindeki adı “” dir. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse insan derisinin üzerinde çeşitli nedenlerle biriken amonyak tarafından tahriş edilmesi olayına pişik denir. Pişik genellikle amonyak oluşumunun fazla olduğu yerlerde yani, popo, kasıklar ve cinsel organın çevresinde daha sıklıkla görülür. Amonyağın bu noktalarda fazla olmasının nedeni de idrarın bu noktalara daha fazla temas etme olasılığının olmasıdır. Özellikle bebeklerde çok sık görülen pişiğin ana sebebi bebeğin altının geç değiştirilmesidir. Pişik bebeklerde en fazla 9 ile 12 ay arası görülmektedir. Pişik genellikle yeni doğan bebeklerde anüs etrafında başlar ve kasık başlangıcına ve penis altı ile testis torbasına kadar yayılabilir.

bebeğim pişik oldu

Pişikli yerler bebekte yanma, batma ve çok yoğun şiddette kaşınma etkileri gösterebilir. Bunun sonucu olarak da yeni doğan bebekler sürekli olarak ağlama ve huzursuzlanma gibi durumlar tavırlar sergilerler.

Bebeklerde

  • Öncelikle pişiğin önüne geçmenin en temel yolu bebeğin tüm vücudunun mümkün olduğunca kuru ve temiz olmasına dikkat etmektir. Bu nedenle de bebeğin altı sürekli olarak değiştirilmeli ve gün içerisinde sık sık bebeğin altı açık bırakılarak havalandırılmalıdır.
  • Bebek bezleri seçimi çok önemli bir konudur. Bebeğin boyutlarına uygun olmayan bez kullanımı pişiğe en çok neden olan durumlardandır. Bebeğinize büyük bir bez kullanırsanız idrarını yaptığı zaman bezin bol olması nedeniyle idrar bezin dışına sızacak ve siz fark edene kadar da bu bölgelerde pişiğe neden olacaktır. Bunun yanında çok küçük alınan bezler de yine bebeği fazlasıyla sıkacak ve bebeği rahatsız ederek huzursuzlanmasına neden olacaktır.
  • Pudra kullanımı pişiği önlemek için en ideal yöntemlerden birisidir. Yapısı itibariyle pudra nemi çeker ve bebeğin cildinin kuru kalmasını sağlar. Bunun yanında herhangi bir kötü etkisinin olmaması ve hoş kokusu sayesinde de kullanışlı bir üründür. Bez bölgesinin temizliği yapılırken öncelikle ılık su ile ıslatılmış pamuk ile bu bölgeler iyice temizlenir ve daha sonrasında da bebeklere özel sabunlarla yıkandıktan sonra pudra ile kurulaması yapılır ve bebek bezlenmeye hazır hale getirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir