Yüzdeki Benler ve Lekeler Nasıl Geçer?

Yüzde çıkan benler görüntü kirliliğine neden oldukları için insanlar tarafından büyük bir problem olarak görülmektedirler ve bu yüzden de bu benleri geçirmek için tedavi yolları sıklıkla araştırılmaktadır. Yüzdeki lekelerin büyüklüğü ve rengi kişiden kişiye değişebilmekte iken genellikle kahverengi, ve siyah renklerde olmaktadırlar. Renk pigmentlerinin birikmesiyle oluşan bu benler için bu yazımızda 'nin önerdiği tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Yüzdeki Benleri Geçiren Evde Uygulanabilecek Tedaviler

Hem ucuz olması hem de etkili olması sebebiyle elma sirkesi en sık kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Elma sirkesini uygulayacağınız bölgeyi öncelikle iyice temizlemeli ve kurulamalısınız. Pamuk yardımıyla elma sirkesini benin bulunduğu bölüme masaj yapar gibi uygulayın ve daha sonrasında da yara bandı kullanarak bu sirkeli pamuğu benin üzerine yapıştırın. Yaklaşık 1 saat bu şekilde beklettikten sonra kaldırın. Elma sirkesi içeriği sayesinde ben kısmında biriken renk pigmentlerinin renginin açılmasını sağlar. Ben kısmı bu işlemi düzenli bir şekilde uyguladıktan sonra yara ve kabuk bağlayabilir. Böyle bir durumda kesinlikle kabuğu koparmaya çalışmayın ve kendi kendine düşmesini bekleyin.

  • İyot

Günde 2 defa olmak üzere her gün uygulayabileceğiniz bu tedavi yöntemiyle benlerin yayılmasını engelleyebilirsiniz. Ben üzerine bir damla kadar iyot dökerek kurumasını bekleyin ve biraz bekledikten sonra da bol su ile yıkayın. Bu bölgelerin tahriş olmasını önlemek için de vazelin sürerek yumuşatabilirsiniz.

  • Sarımsak

Hemen hemen her türlü soruna iyi gelen sarımsağı istenmeyen benleri tedavi ederken de kullanabilirsiniz. Ezilmiş haldeki bir diş sarımsağı pamuk yardımıyla benin üzerine koyun ve yara bandıyla bu yere sabitleyerek bir gece bekletin. Bu işlemi sürekli yaparsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Meyveler ile yüzdeki benler ve lekeleri tedavi etme yöntemleri

, çilek ve greyfurtta ben tedavisi için kullanılan meyvelerdendir. Muz kabuğunu ve çileği direkt olarak ben üzerine yapıştırarak bir yara bandı yardımıyla sabitleyin ve 2-3 saat kadar öyle kalmasını sağlayın. Greyfurtun da suyunu sıkarak 1-2 hafta boyunca günde 2-3 kez benin üzerine uygulayabilirsiniz.

  • Bal Tedavisi

Pek çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi ben tedavisinde de bal kullanılabilir. Ben üzerine bal sürdükten sonra bir yara bandı ile kapatın ve yaklaşık 1 saat bu şekilde kalmasını sağladıktan sonra benin olduğu bölgeyi yıkayın. Bu işlemi de günde 1-2 defa uygulayabilirsiniz. 1 hafta bu işlemi tekrarlarsanız olumlu sonuçlar aldığınızı gözlemleyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir