E-okuyucular ve E-kitaplar: Kitap Okumanın En İyi Yolu nedir?

Büyük olasılık siz de daha çok okumak istiyor fakat bir halde fırsat bulamıyorsunuz. Peki, esrarengiz bir tablet gelip kitap okumayı kolaylaştırsın ister miydiniz? Kağıt şeklinde kokmuyor diye e-kitaplara ve e-kitap okuyuculara ön yargılı yaklaşıyorsanız derhal durmanızı rica edeceğiz! Şundan dolayı kitap okuma tabletlerinin, basılı kitaba gore birçok artısı var. Teknolojik albenisi bir yana, e-okuyucular ve e-kitaplar, başta göründüğünden fazlaca daha çekici olabilir.

Kitap seven biriyseniz, kitaplığınızı sırtınızda taşıyamamak sizi üzüyor olabilir! Bir ihtimal tatile gidiyor, okuyacaklarınızı bavulunuza sığdıramıyorsunuz; kim bilir aniden en sevdiğiniz şiiri okuyasınız geliyor… O vakit e-kitap okuyucular derdinize ilaç olmaya geldi anlamına gelir, bu sebeple bu cihazlar size, averaj üç bin kitabı yanınızda taşıma imkanı sağlıyor. Dijitalleşmenin tek faydası hafiflemek değil; e-okuyucular yardımıyla basılı kitapla asla yapamayacağız sözlükte kelime arama şeklinde teknolojik nimetlerden faydalanabilir, hatta bir çok cihazda istediğiniz cümleleri işaretleyebilir, aradığınız bir kelimeyi kitap içinde arayabilir, hatta canınız birazcık şımarmak istiyorsa ıslanma korkusu olmadan havuzda kitap dahi okuyabilirsiniz. Benim derdim keyif değil, çevre diyorsanız, e-kitapların kağıt harcamadığına, ve bir çok cihazın aylarca sarj edilmeden kullanılabildiğine de dikkat çekmek isteriz.

E-kitapların keyfini sürmeniz için tek niçin bunlar değil! Birden fazla dil konuşuyorsanız, aradığınız kitapları bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Tercüme bekleseniz gelmez, orijinal kitaplar gelse cebi yakar… E-kitapların güzelliği, coğrafyadan bağımsız olmaları. İstediğinizi seçin, çevrim içi satın alın, e-okuyucunuza yükleyin ve keyfini çıkartın. Daha azca bilindik yazarların, daha ufak gösterim evlerinin basmış olduğu kitaplara ulaşmak da e-okuyucularla daha kolay.

Peki e-okuyucuların asla mi fena yanı yok? Kabul ediyoruz, başta bu kitap okuma tabletleri gözünüze pahalı gözükebilir. Sadece e-kitapların basılı kitaplara gore fazlaca daha ucuz bulunduğunu hatırlamakta yarar var. O denli saat ekrana iyi mi bakayım, gözlerime yazık değil mi diye soruyorsanız da, endişeye gerek yok, bu sebeple e-okuyucular bildiğimiz tabletlerden fazlaca değişik ve ekranları da kağıt deneyimi yaşatmak için tasarlanıyor.

İlla kağıda dokunacağım, kitap koksun da ne olursa olsun, diyen basılı kitap severlerin aklını çelebildik mi kim bilir, fakat e-okuyucuların çekici taraflarını görmemezlikten gelmek olanaksız. Hem ergonomik, hem ergonomik, hem de uzun solukta fazlaca daha ucuz bir kitap okuma deneyimi için e-kitap okuyucuları kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir