Ziraat Bankası IBAN Numarası Sorgulama

ziraat bankası iban numarası sorgulama için arayabilirsiniz ya da sayfada hemen aşağıda bulunan linke tıklayıp ziraat'in resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Buraya tıklayarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz!

Ziraat bankası özellikle Türkiye'de yaşayan hemen hemen tüm üniversite öğrencilerinin kullandığı (burs, kredi işleri için) bir banka olup bu banka Cumhuriyet'in ilanından çok daha önce çiftçiler için kurulmuştur. Kurulum aşamasına yönelik küçük bir anektot şu şekildedir;

Ziraat Bankası IBAN Numarası Sorgulama
Ziraat Bankası IBAN Numarası Sorgulama

 O dönemde Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı Yugoslavya'nın Niş kenti valisi olan Mithat Paşa, çeşitli alanlarda başarılı çalışmalarda bulunmasının yanı sıra; çiftçilerin içinde bulundukları zor koşullara da yakından tanık olmuştur. Yaptığı araştırmalarla, bu alanda teşkilatlanmanın zorunlu olduğu ve çiftçilerin, tefecilerin elinden kurtarılması için devlet yardımının gerektiği ancak bu yardımın halk hareketiyle desteklenmesinin önem taşıdığı sonucuna varmıştır. Böylece 1863 yılında çiftçilerin oluşturduğu kaynakla, Mithat Paşa öncülüğünde devlet eliyle ve devlet himayesinde kurulan ve adına “Memleket Sandıkları” denilen organizasyon; milli bankacılığın ilk örneği olarak tarihe geçmiştir.

50 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir