Uçuk nasıl geçer?

Belirli zamanlarda aniden çıkan gerek görünümleri gerekse de verdikleri acı ile insanların canını sıkan problemlerdir. Virüs kaynaklı olarak ortaya çıkan uçuklar, iltihaplı lezyonlar olarak ortaya çıkarlar ve herhangi bir fiziksel temas halinde oldukça can yakmaktadırlar. Uçuğa neden olan virüsler her insanda sürekli olarak bulunurlar fakat sürekli olarak probleme neden olmazlar. Bunun nedeni ise bağışıklık sisteminin bu virüslerin etkin hale gelmesini önlemesindendir. Fakat ne zamanki çeşitli nedenlerden dolayı vücudun bağışıklık sistemi düşer, işte o zaman virüsler de etkin hale gelmeye başlarlar ve bulundukları yerlerde uçuğa sebep olurlar. Bağışıklık sistemi eski haline gelince de uçuklar geçer ama bu uçuğa neden olan virüs hiçbir zaman vücuttan atılmaz ve ilk fırsatta yine etkin hale gelmek için bekler.

Uçuk nasıl çabuk geçer?

Uçuğun çabuk geçmesi için yapılması gereken birçok bitkisel tedavi yöntemi vardır. Ama öncelikle şunu söylemek gerekir ki uçuğun çıktığı bölgenin kesinlikle çok temiz tutulması gerekmektedir çünkü bu bölge ne kadar pislenirse uçuğun büyüklüğü de ona doğru orantılı olarak artacaktır. Bunun yanında uçuk tedavisi için kullanılacak birçok antiviral özelliğe sahip ilaçlar da mevcuttur ve bu ilaçları uçuğun çıktığı kısma uygulayarak kısa sürelerde uçuğu iyileştirebilirsiniz. Bir de hiç uçukla uğraşmak istemiyorsanız bağışıklık sisteminizi mümkün olduğunca üst düzeyde tutmanız gerekir ki bunun için sürekli olarak spor yapmalısınız, günlük beslenmenize dikkat etmelisiniz ve stresten uzak durmalısınız.

Uçuğa bitkisel çözümler nelerdir?

Şimdi gelelim uçuk için yapılabilecek tıbbi tedavilere. Aşağıda listeleyeceğimiz şeyleri uçuk çıkan yere sürerek hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

  • kabuğunu döverek ve iyice seyrelterek.
  • Ceviz yaprağı
  • Papatya
  • Şalgam
  • Sarımsak
  • : kabuklarını haşladıktan sonra ortaya çıkan suyu bölgeye uygulayarak
  • Sirke: Bir pamuk yardımıyla uçuk üzerine sürebilirsiniz.
  • Isırgan otu: Yapraklarını iyice dövdükten sonra krem kıvamına kadar getirin ve uçuk üzerine yine bir pamuk yardımıyla sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir