İshal nasıl geçer? İshale iyi gelen yiyecek ve içecekler nelerdir?

İshalin oluşmasının pek çok sebebi olmakla birlikte eğer hastalığa bir enfeksiyon neden oluyor ise hastalığın geçme süresi yetişkinlerde 2-3 gün çocuklarda da 5-7 gün ında sürebilmektedir. Fakat bazı özel durumlarda bu süreler uzayabilir ve hayatı olumsuz etkileyecek seviyeye gelebilir. Eğer ishal belirtilen sürelerde geçmedi ise daha ciddi bir durumdan söz edilebilir ve bu durumda gerekli önlemler alınmalı ve mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Bu yazımızda İshal Nasıl Geçer sorularınıza efektif yanıtlar vermeye çalışacağız ve konu ile alakalı etkisi kanıtlanmış yöntemlerden bahsedeceğiz:

İshalken Sıvı Tüketiminiz Yüksek Olsun!

İshal doğal olarak vücuttaki sıvının olması gerekenden daha fazla dışarı atılmasına neden olur ve bu durumda mutlaka kaybedilen suyun geri kazanılması sağlanmalıdır. Eğer fazla miktarda sıvı kaybı yaşanırsa vücut doğal fonksiyonlarını yerine getiremez ve bu durum da oldukça sıkıntılı sonuçlar doğurabilir. Gün içerisinde bol su içilmesi gerekmektedir fakat bunu tek seferde değil gün içerisinde dağılacak şekilde yapmalısınız. Yani bir oturuşta 1 – 1.5 litre su içmek yerine gün içerisinde azar azar ve sık sık su içmeniz gerekiyor. Su ile birlikte kaybettiğiniz mineral ve vitamini de geri almak için çorba, meyve suyu ve sporcu içecekleri gibi vitamin ve mineral yönünden zengin içeceklerin tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.ishal

Probiyotik Tüketin ( – ishal hakkında)

İshale sebep olan toksinler özellikle bağırsaklardaki bakterilere zarar vermekte ve bu bakterilerin de düzenli çalışamamasından dolayı vücuttan sıvı kaybı fazla olmaktadır. Konuyla alakalı olarak alternatif tıp uzmanı Ahmet Maranki bağırsaktaki yararlı bakterilerin yerini probiyotiklerin alabileceğini belirtiyor ve ishal süresinde probiyotik tüketiminin bol olmasını tavsiye ediyor.

Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Özellikle şekerli ve kafeinli içecekler ile alkol barındıran her türlü içecekten uzak durulması gerekmektedir. Bunun yanında süt de ishalin daha kötü bir hal almasına neden olacağından hastalık sırasında tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Katı Gıdalar

Her ne kadar bu konuda uzmanlar arasında bir görüş birliği olmasa da genel görüş kendinizi biraz iyi hissettiğiniz anlarda katı gıda tüketimini arttırmanız yönündedir. Özellikle

  • patates
  • pirinç
  • muz
  • haşlanmış sebzeler

en çok önerilen gıdalar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir