Hemoroid’e (Basur) iyi gelen bitkisel çözümler

Ülkemizde basur pek ciddiye alınan bir hastalık haline gelememekle birlikte pek çok yerde gırgır malzemesi olarak bile kullanılmaktadır fakat önlem alınmayan ve ileri seviyeye ulaşan basurun kişilerin hayatını nasıl cehenneme çevirebileceğini aslında internette yapılacak kısa bir araştırma ile anlayabilirsiniz. Basurdan şikayetçi olan kişilerin bu hastalık ilerlemeden önlemler alması gerekmektedir ve eğer ilerlemiş basurunuz var ise de mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Henüz ilerlememiş  tedavisini evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ile yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

ile Hemoroid nasıl geçer?

Eğer hemoroid bölgenizde dışkılarken ağrı, zorlanma ve sızlama gibi şikayetleriniz var ise rahatlamak için basur banyosu yapmanız tavsiye edilir. 24 ile 37 derece arasındaki bir sıcaklığa sahip su ile doldurduğunuz bir leğen ya da küvete rektal bölge içeri girecek şekilde oturulur ve 15-20 dakika kadar bu şekilde beklenir. Hemen sonrasında ise bir buz torbası alınarak rektal bölgeye koyarak 5-6 dakika da bu şekilde beklenir. Uygulama bittikten sonra basur bölgesindeki ağrı ve sızlamalar büyük oranda geçmiş olacaktır. Bu işlemi gün içerisinde birkaç defa yapabilirsiniz.

Başlangıç evresindeki basur için eczanelerde reçetesiz bir şekilde satılabilen ilaçlar bulunmaktadır ve bu ilaçları kullanarak da evde basur tedavisi yapabilirsiniz.

Beslenmeye Dikkat Etmek Gerekir

Basurun ilerlemesine en çok sebep olan şey sürekli olarak katı gıdalar ile beslenmektir. Katı gıdalar ile beslenen kişiler
dışkılarken anüs bölgesine fazla zorlamaya neden olurlar ve bu durumda basurun daha ileri seviyelere gelmesine neden olur. Bu nedenle özellikle ağrı, sızının fazla olduğu dönemlerde mutlaka sıvı ağırlıklı beslenmelisiniz. Kabız olmayı önleyici besinler tüketmelisiniz. Yani lif yönünden zengin olan mısır, fasulye, nohut, barbunya, yulaf gibi baklagiller ile armut, ahududu, elma gibi meyveler kabız olmanızın önüne geçerek basurunuzun ilerlemesini durduracaktır.

Basurun Bitkisel Çözümü

Aloe vera bitkisi basur şikayeti olanlar arasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu bitki jel kıvamına getirildikten sonra ağrının olduğu bölgeye sürüldüğünde çok kısa sürelerde şikayetleri dindirmektedir.

Kudret Narı da özellikle ülkemizde basur problemleri için kullanılmaktadır. Olgunlaşmış ve sarı-turuncu renge gelmiş kudret narlarının çekirdekleri çıkarılır ve ezilerek bir kaba konulduktan sonra bal ve zeytinyağı ile karıştırılıp, bir süre bekletilir. Yapılan karışımdan sabah ve akşam bir kaşık olmak üzere 2 kere aç karına yenilir. Bunun yanında yapılan bu karışım basur bölgesine de sürülebilmektedir.

Basur için çok eskilerden beri kullanılan bir diğer bitkisel çözüm de güvercin ağacı bitkisidir. Bu bitki de krem şeklinde rektal bölgeye uygulanarak şikayetlerin dindirilmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir