Akbank IBAN Numarası Sorgulama

Türkiyenin önde gelen bankalarından IBAN numarası sorgulama için 444 2525 arayabilirsiniz ya da sayfada derhal aşağıda bulunan bağlantıya tıklayıp Akbank‘ın resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Buraya tıklayarak Akbank Bankası IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz!

akbank iban numarası sorgulama bilhassa Türkiye'de yaşayan neredeyse bir oldukça firmanın ve iş yerinin kullandığı (maaş kartı vb. işlemler için) bir banka olup bu banka 1948 senesinde, Adana'da kurulmuş bankadır. Türkiyenin en büyük işlem hacmine haiz bankalarından biri olduğu söyleniyor wikipedia'da. Kurulum aşamasına yönelik küçük bir anektot şu şekildedir;

akbank iban numarası sorgulama

II. Dünya Savaşı'ndan sonrasında, Hacı Ömer Sabancı, Adanalı sanayici Ahmet Sapmaz ve Bekir Sapmaz kardeşler, Adana'nın endüstri kuruluşu Milli Mensucat'ın sahipleri dört işadamı Nuh Naci Yazgan, Nuri Has, Mustafa Özgür ve Seyit Tekin ile beraber bir banka kurmaya karar vermişlerdi. Kurucuların hepsi, Adana'da yaşayan Kayserili işadamları idi. Amaçları bölgenin pamuk üreticilerine finansman sağlamaktı. Banka, 12 Nisan 1947 tarihinde “Adana-Kayseri Bankası” adıyla finans sektöründe yerini aldı. İki şehrin baş harfleri sebebiyle “Akbank” adıyla anıldı. Bu isim, hem de bölgede yetişen pamuğu temsil etmiş olduğu için seçilmişti. Tek şube ile ufak bir yerel banka olarak kurulan Akbank, o dönem faaliyette olan dört bankanın en küçüğü idi Sorgulama.

Akbank'ın kurucu ortakları ve hisseleri şöyleydi: Nuri Has (%15), Hacı Ömer Sabancı (%15), Nuh Naci Yazgan (%15), Mustafa Özgür (%15), Ahmet ve Bekir Sapmaz (%15), Seyit Tekin (%5). Kurucu ortaklardan geriye kalan %20'lik hissenin Adanalı ve İstanbullu itibarlı işadamlarına satılması için kota konuldu. %10 hisse Adanalı işadamlarına, %10 hisse ise İstanbullu iş adamlarına ayrıldı. Bu hisselerin de satılması ile 83 işadamı bankanın kurucu ortaklar heyetinde yer aldı. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız eğer, bunun için wikipediayı kontrol edebilirsiniz sevgili ziyaretçimiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir