Öksürük bitkisel karışımlarla nasıl geçer?

Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken, ciddi hastalıkların belirtisi olabilecek ya da uzun süreler devam etmesi halinde ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilecek bir durumdur öksürük.

Solunum yolu hastalıklarından en sık karşılaşılan öksürük için bu yazımızda en yararlı olan bitkisel karışımları paylaşacağız.

Turp ve Bal Çayı

  • Rendelenen turpları bir miktar doğal bal ile karıştırın ve ortaya çıkan karışımı tülbent gibi bir temiz beze sararak balın akmayacağı şekilde bir yerde demlenmeye bırakın. Yaklaşık olarak 24 saat bekletilen karışımı günde 2 defa yiyebilirsiniz. Bu karışım geçmeyen öksürük karşısında adeta mucizevi çözümler sunmaktadır ve ilk kullanımdan itibaren öksürüğü kesecektir.

  • çayı öksürüğü geçirmeye yarayan içeceklerdendir. 1 litre kadar suyun içerisine ince ince dilimlediğiniz elmayı atın ve suyu kaynamaya bırakın. 10 dakika kadar kaynayan suyu sıcak olarak içebilirsiniz.

Zencefil öksürüğe iyi gelir mi?

  • Doğanın mucizesi olan zencefili daha önceleri muhakkak duymuşsunuzdur. Hemen hemen her hastalığa deva olan zencefil çok iyi bir öksürük gidericidir. 2-3 parça zencefili bir miktar ıhlamur ile karıştırıp bir su bardağı kadar su içerisinde 3-4 dakika kadar kaynatın ve daha sonra da suyun soğuması için 2-3 dakika kadar bekleyin. Dilerseniz içerisinde bir miktar şeker de atarak bu çayı için ve öksürüğünüzün nasıl çok kısa bir süre içerisinde geçtiğine şahit olun. Zencefili sadece çay olarak değil aynı zamanda zencefil tozu ile balı karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Bal ve Karabiber karışımı

  • 1 tatlı kaşığı bal ile 1 çay kaşığı kadar karabiberi karıştırıp içebilirsiniz. Bu karışım boğazınızı yakabilir bu yüzden hemen sonrasında süt içerek bu durumu da önleyebilirsiniz. Karabiber ile dut pekmezini de karıştırıp kullanabilirsiniz. Bunun için yine 1 tatlı kaşığı bal ile 2 tatlı kaşığı dut pekmezini karıştırıp günde 1 kere olmak üzere devamlı olarak kullanabilirsiniz.

  • Meyan kökü öksürük kesici olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hemen hemen her aktardan temin edebileceğiniz meyan kökü, hem öksürüğü hafifletir hem bronşları açar hem de balgam söktürür. Bu özelliğini de içerisinde bulunan glirizin ve flavorid maddeleri ile sağlamaktadır. Bu maddelerin iltihap giderici özellikleri kanıtlanmıştır. Hatta son zamanlarda bu maddeler ilaç sanayisine de girmiş olup bazı ilaçların içeriğine belirli oranlarda katılmaktadır. Meyan kökünü kullanarak öksürüğünüzü gidermek için 50 gram kadarını 1 litre su içerisinde kaynatıp her gün 3 veya 4 kez içmeniz yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir